Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Lisans sınavlarında uygulanacak usul ve esaslar nelerdir?

 

Sınavlarda uygulanacak usul ve esaslar hakkında güncel bilgilere ulaşmak için Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sayfasında yer alan "YTÜ Sınav Yönergesi" dosyasını indirmeniz gerekmektedir.

 

 

Bölümden mezun olabilmek için not ortalaması en az kaç olmalıdır?

 

İstatistik bölümünde öğrenim gören lisans öğrencilerinin, mezun olabilmek için 4.00 üzerinden en az 2.00 Genel Not Ortalamasına sahip olmaları ve öğretim programlarında öngörülen tüm derslerden en az DC notu alarak başarılı olmaları gerekmektedir. Mezuniyet için kazanılması gereken minimum AKTS, 240’dır. Öğrencilerin aynı zamanda zorunlu stajlarını belirtilen sürede ve özellikte tamamlamaları gerekmektedir.

Bölüm mezuniyet koşulları ve derslerin içeriği için burayı tıklayınız.

 

 

Erasmus+ Programı nedir?

 

Erasmus+ Programı 1 Ocak 2014 itibarıyla uygulanmaya başlayan; eğitim, gençlik ve spor alanlarında farklı yaş grupları ve farklı hedef kitlelere yönelik destekler içeren çatı programın genel adıdır. Erasmus+ Programı içerisinde, önceki programlarda olduğu gibi okul eğitimi, yükseköğretim, mesleki eğitim, yetişkin eğitimi ve gençlik alanına yönelik destekler devam etmekte, bununla birlikte spor alanındaki projelere de hibe desteği sağlanmaktadır.

Erasmus+ programı ile ilgili detaylı bilgi almak için burayı tıklayınız.

 

 

Zorunlu staj yapacağım yeri bölüm mü belirleyecek yoksa kendim mi bulacağım?

 

Öğrencilerimiz staj yapacakları firmaları kendileri bulmakla yükümlüdür. Staj ile ilgili detaylı bilgiler için (gerekli formlar, evrak teslim tarihleri vs.) burayı tıklayınız.

 

 

Öğrenci belgesi veya transkript belgesini nereden alabilirim?

 

Kayıtlı öğrencilerimizin fakültemiz öğrenci işlerine başvurmaları gerekmektedir (Fen-Edebiyat Fakültesi-A Blok, 2. Kat). Mezun öğrenciler ise https://ebys.yildiz.edu.tr/OgrenciBelge/Index/ adresine giriş yaparak (istenilen kişisel bilgileri doldurmak suretiyle) “E-İmzalı” Not Durum Belgesine(Transkript) Türkçe ve İngilizce olarak ücretsiz erişim sağlayabilirler.

 

 

Final/Bütünleme sınavına girebilme şartları nelerdir?

 

Final ve Bütünleme sınavlarına girebilmek için teorik derslerin en az %70’ine, teorik ders dışındaki her türlü uygulama çalışmasının en az %80’ine devam zorunluluğu bulunmaktadır. Bütünleme sınavına girebilmek için; ilgili derslere sınavın yapılacağı eğitim–öğretim yılında kayıt yaptırmış olmak ve bu derslerin yarıyıl sonu sınavına girebilme şartlarını yerine getirmiş olmak zorunludur.

 

 

Hangi durumlarda mazeret sınavlarına girebilirim?

 

Mazeret sınavları ile ilgili bilgi için öğrencilerimizin Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nın sitesinde bulunan "ESAS VE İLKELER" başlığında yer alan "YTÜ Yarıyıl İçi Sınavları İçin Mazeretlerin Kabulü ve Mazeret Sınavlarının Yapılış Esasları (DD-007)" isimli dosyayı detaylı bir şekilde incelemeleri gerekmektedir.

 

 

İngilizce Yeterlik Sınavına (İYS) kimler girer?

 

Üniversitemiz 0 ve %30 İngilizce programlara kayıt yaptıranlardan "İngilizce Dil Sınavlarının Eşdeğerliğine İlişkin Puan Aralıkları Tablosu”nda belirtilen sınavların herhangi birinden aldıkları puanlarla İngilizce yeterliklerini belgeleyemeyenler İYS’ye girerler.

 

 

İngilizce Yeterlik Sınavına (İYS) girmek zorunlu mu?

 

Hayır. Güz yarıyılı başında yapılan İYS’ye giremeyen yeni kayıtlı öğrenciler Hazırlık öğretimine YDYO'nca belirlenen kurdan başlarlar.

 

 

İYS’ye herhangi bir nedenle giremeyen öğrenciler için mazeret sınavı düzenlenir mi ve İYS’den almam gereken not nedir?

 

Hayır, düzenlenmez. Daha detaylı bilgilere, YTÜ YABANCI DİLLLER YÜKSEKOKULU ÖĞRETİM VE SINAV YÖNERGESİ'nden ulaşabilirsiniz.

 

 

Hazırlık öğretiminin ilk yılında başarısızlık ya da devamsızlıktan kaldım. Haklarım nelerdir?

 

Hazırlık öğretiminden başarısızlık ya da devamsızlık nedeniyle kalan öğrencilerin 2. yıl hazırlık öğretimini tekrar etme hakları yoktur. Ancak, hazırlık öğretimlerindeki 1. yılın ardından 4 (dört) hakla sınırlı olmak üzere İYS’ye girebilirler.

 

 

Kurumlararası Yatay Geçiş, Merkezi Yerleştirme Puanı ile (Ek Madde-1) Yatay Geçiş, Kurumiçi Yatay Geçiş ve Çift Anadal Başvuru, kayıt ve kontenjanları nasıl öğrenebilirim?

 

Her yıl kılavuzlar güncellenerek web sayfamızda yayınlanmaktadır. Başvuru koşulları-Kontenjanlar ve Kayıt Kılavuzları için tıklayınız

 

 

Ara dönemde geçiş başvurusu (Kurumlararası Yatay Geçiş-Çift Anadal-İç transfer-Merkezi Puanla Yatay Geçiş yapabilir miyim?

 

Hayır. Üniversitemiz ara dönemde geçiş başvuruları almamaktadır.

 

 

Kaydımı dondurmak(izinli sayılmak) istiyorum, nereye, hangi tarihlerde müracaat etmeliyim?

 

Zorunlu İngilizce Hazırlık sınıfında öğrenim görenler başvurularını Yabancı Diller Yüksekokulu Müdürlüğü'ne, Lisans öğrenimleri içerisinde kayıt dondurmak isteyenler ise başvurularını kayıtlı bulundukları Bölüm Başkanlığı'na yaparlar.

 

 

Bitirme çalışması almanın koşulu nelerdir?

 

Bir öğrencinin bitirme çalışması alabilmesi için, öğretim planında yer alan toplam kredinin en az %75’ini karşılayacak sayıda dersten başarılı olması ve AGNO’sunun en az 2.00 olması gerekir.